BPTV
BPTV

Riskler
&
Açıklamalar

CFD, Kripto Para ve Forex alım satımı sizi önemli kayıplara maruz bırakabilir.

Risk Uyarısı Bildirimi:

Fark Sözleşmeleri ('CFD'ler'), belirli bir vade tarihi olmayan karmaşık finansal ürünlerdir. Bu nedenle, bir CFD pozisyonunun vadesi, Müşterinin mevcut bir açık pozisyonu kapatmayı seçtiği tarihte dolar. Kaldıraçlı ürünler olan Döviz (FX) ve CFD'ler yüksek düzeyde risk içerir ve sonuç olarak önemli kayıplar meydana gelebilir. Yabancı Borsalar (FX) ve CFD'ler şunları içerebilir. Sonuç olarak, Döviz (FX) ve CFD'ler tüm bireyler için uygun olmayabilir. Müşteri kaybetmeye hazır olduğundan daha fazla risk almamalıdır. Müşteri, işlem yapmaya karar vermeden önce, ilgili riskleri anladığından emin olmalı ve deneyim seviyesini dikkate almalıdır. Müşteri, gerekirse bağımsız tavsiye alabilir.

Risk Açıklaması Bildirimi:

Risk Açıklama Bildirimi ('Bildirim'), müşterinin kaldıraçlı ürünler olan, yüksek düzeyde risk içeren ve önemli kayıplara neden olabilen Döviz (FX) ve fark sözleşmelerinde ('CFD'ler') Broker Park ile işlem yapmasının önerildiği temelinde sağlanmaktadır.

Bildirimin, Döviz (FX) ve CFD ticareti ile ilgili tüm riskleri ve hususları içermediği unutulmamalıdır; bu nedenle, Müşterinin kararını aşağıdakileri dikkate alarak bilinçli bir şekilde verdiğinden emin olması gerekir;

Döviz (FX) fiyatlandırması ve CFD'ler gün içinde değer olarak dalgalanır; Döviz (FX) ve CFD'lerin fiyat hareketleri, spekülasyon ve piyasa bilgilerinin mevcudiyeti dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir dizi faktör tarafından belirlenir.

CFD'lerdeki İşlemlerle İlgili Başlıca Riskler:

Döviz (FX) ve CFD'ler her tür yatırımcı için uygun olmayan karmaşık ürünlerdir, bu nedenle her zaman satın aldığınız ürünün nasıl çalıştığını anladığınızdan, yapmasını istediğiniz şeyi yaptığından ve başarısız olması durumunda zararı karşılayabilecek durumda olduğunuzdan emin olmalısınız.

Döviz (FX) ve CFD ticareti yapmadan önce, ilgili riskleri anladığınızdan emin olmanız gerekir. Döviz (FX) ve CFD'ler kaldıraçlı ürünlerdir; bu nedenle, diğer finansal ürünlere kıyasla Müşterinin sermayesi için daha yüksek düzeyde risk taşırlar. Kaldıraçlı ticaret, potansiyel kârların büyütüldüğü anlamına gelir; aynı zamanda kayıpların da büyütüldüğü anlamına gelir. Teminat gereksinimi ne kadar düşük olursa, piyasa Müşterinin aleyhine hareket ederse potansiyel kayıp riski o kadar yüksek olur. Döviz (FX) ve CFD'lerin değeri piyasa koşullarına bağlı olarak artabilir veya azalabilir .

Döviz (FX) ve CFD'lerin kaldıraçlı ürünler olması nedeniyle, Döviz (FX) ve CFD ticareti yapmak sizin için uygun olmayabilir ve gerekirse bağımsız tavsiye alınmalıdır. Döviz (FX) ve CFD ticareti yaparken çok kısa bir süre içinde oluşabilecek önemli kayıplar göz önüne alındığında, kâr potansiyeli ihtiyatlı risk yönetimi ile dengelenmelidir.

İlgili riskleri anlamadığınız sürece Döviz (FX) ve CFD'lerde işlem yapmaya başlamamalısınız. Özellikle çok kısa vadeli olarak spekülasyon yapmak istiyorsanız veya mevcut portföyünüzdeki bir riskten korunmak istiyorsanız ve özellikle dalgalı piyasalarda alım satım konusunda kapsamlı deneyiminiz varsa ve herhangi bir kaybı karşılayabiliyorsanız, Döviz (FX) ve CFD'lerde alım satım yapmayı düşünmelisiniz.

Döviz (FX) ve CFD ticareti yapmadan önce, Döviz (FX) ve CFD'lerin 'al ve tut' ticareti için uygun olmadığını anladığınızdan emin olmanız gerekir. Döviz (FX) ve CFD'ler kısa bir süre boyunca (dakikalar/saatler/günler) sürekli izleme gerektirebilir. Bir yatırımı gece boyunca sürdürmek bile sizi daha fazla riske ve ek maliyete maruz bırakır. Borsanın ve diğer finansal piyasaların oynaklığı, yatırımınızdaki ekstra kaldıraçla birlikte, Müşterinin genel yatırım pozisyonunda hızlı değişikliklere neden olabilir. Maruz kaldığınız riski yönetmeniz veya ek teminat yatırmanız için acil eylem gerekebilir. Yatırımlarını düzenli olarak izlemek için yeterli zamanınız varsa, yalnızca Döviz (FX) ve CFD ticareti yapmalısınız.

Sermaye Kaybı:

Döviz (FX) ve CFD'ler gibi kaldıraçlı ürünlerde işlem yapmak ve yatırım yapmak sermayeniz için yüksek derecede risk taşır ve sonuç olarak önemli kayıplar meydana gelebilir.

Bu gibi yatırımlar tüm yatırımcılar için uygun değildir ve bu tür işlemlere girmeden önce tüm riskleri anladığınızdan ve bağımsız tavsiye aldığınızdan emin olmalısınız. Brokers Park, bu ürünlerin sizin özel koşullarınıza uygunluğunu değerlendirme yükümlülüğü altında değildir.

Müşterinin Brokers Park'ta depozito olarak tutması gereken marj, Müşterinin elinde tuttuğu Döviz (FX) ve CFD'lerin temel varlıklarının değerindeki değişikliklere göre gerçek zamanlı olarak yeniden hesaplanır. Bu yeniden hesaplama, bir önceki günkü değerlemeye kıyasla değerde bir azalma meydana getirirse, Müşterinin marj pozisyonunu eski haline getirmek ve zararı karşılamak için Brokers Park'a derhal ödeme yapması gerekecektir. Müşteri ödemeyi yapamazsa, Brokers Park bu işlemi kabul etsin ya da etmesin müşterinin pozisyonunu kapatacaktır. Müşteriler, dayanak varlığın fiyatları daha sonra iyileşse bile zararı karşılamak zorunda kalacaktır.

Kredi Riski:

Döviz (FX) ve CFD ticareti yaparken, Müşteri etkin bir şekilde tezgah üstü ('OTC') bir işleme girmektedir; bu, Brokers Park ile açılan herhangi bir pozisyonun başka bir kuruluşla kapatılamayacağı anlamına gelir. OTC işlemleri, örneğin geleneksel borsalar gibi düzenlenmiş piyasalarda gerçekleşen işlemlere kıyasla daha fazla risk içerebilir; bunun nedeni, OTC işlemlerinde merkezi bir karşı tarafın olmaması ve işlemin her iki tarafının da belirli bir kredi riski (veya temerrüt riski) taşımasıdır.

Kaldıraç:

Döviz (FX) ve CFD ticareti, geleneksel ticaretten farklı olarak, Müşterinin toplam ticaret değerinin yalnızca bir kısmını ödeyerek piyasalarda işlem yapmasını sağlar. Ancak, kaldıracın küçük bir piyasa hareketinin müşterinin pozisyonunun değerinde orantılı olarak çok daha büyük bir harekete yol açabileceği anlamına geldiği unutulmamalıdır. Brokers Park 1:1'den başlayan esnek kaldıraç oranları sunmaktadır.

Brokers Park'ın Müşterinin pozisyonlarına uygulanan kaldıracı her zaman izleyeceği unutulmamalıdır; Brokers Park, Müşterinin işlem hacmine bağlı olarak kaldıracı azaltma hakkını saklı tutar.

Kaybı durdur:

Yatırım platformu, Müşterilerin her bir işlem için, kayıpların zararı durdurma limitini aşması durumunda bir pozisyonu kapatmayı amaçlayan bir 'zararı durdurma' emri vermesine olanak tanır. Pozisyonun limit fiyattan kapatılması garanti edilmez ve daha yüksek olabilir. Bu durum, Döviz (FX) ve CFD'lerdeki temel piyasa olağandışı bir şekilde değişken hale geldiğinde ve piyasa Müşterinin zararı durdur emrinin fiyatını geçtiğinde meydana gelebilir.

Komisyonlar:

Müşterilerin girdiği işlemlere ve bunları ne kadar süreyle elinde tuttuğuna bağlı olarak, Brokers Park müşterinin komisyon ve/veya elde tutma maliyeti ödemesini gerektirebilir. Komisyon, belirli işlemlere girerken tahakkuk edecek ve işlemin büyüklüğüne göre belirlenecektir. Bazı durumlarda ve özellikle müşterinin işlemleri uzun süre açık tuttuğu durumlarda, elde tutma maliyetleri uygulanacaktır. Bu elde tutma maliyetlerinin toplamı, herhangi bir kâr miktarını aşabilir veya müşterinin zararını artırabilir.

Yürütme ve Teknik Riskler:

Müşterilerin işlem yapma kabiliyetini etkileyecek durumlar ortaya çıkabilir. Brokers Park'ın fiyat oluşturma ve emir gerçekleştirme kabiliyeti, Brokers Park'ın piyasa verilerini topladığı borsalar, piyasalar ve diğer yerlerdeki fiyatların ve likiditenin mevcudiyetine bağlıdır. Buna ek olarak, Brokers Park diğer karşı taraflarla riskten korunma yoluyla kendi finansal istikrarını koruduğu için, Brokers Park kendi riskinden korunmak için karşılık gelen bir ticarete giremediği durumlarda müşteri emirlerini yerine getiremeyebilir. Piyasa koşulları, Müşterinin Brokers Park ile bir emir verme veya bir işlemi kapatma kabiliyetini etkileyebilir. Finansal piyasalar hızla dalgalanabilir ve bu da platformdaki fiyatları etkiler. Brokers Park fiyatlarındaki hareketler, Müşteri işlemleri ve hesapları üzerinde doğrudan gerçek zamanlı bir etkiye sahip olacaktır. Ayrıca, örneğin sistem hataları ve kesintileri, bakım dönemleri ve internet bağlantısı sorunlarının platforma erişmenizi ve emirleri gerçekleştirmenizi engellemesi gibi teknik bir risk de vardır.

Dalgalanma Riski:

Piyasa oynaklığının artacağı veya istikrarsız olacağı durumlar ortaya çıkabilir. Brokers Park'ın kendisinin ve müşterilerinin finansal istikrarını koruyabilmesi için, Brokers Park 30 iş gününü aşmamak kaydıyla geçici olarak müşteri nakde çevirme işlemlerini gerçekleştiremeyebilir.